1

Бізді Жеңіспен 75 жыл бөліп тұр, осы жылдар ішінде соғыс туралы көптеген кітаптар мен естеліктер жазылды, әскери тақырыпта көптеген фильмдер түсірілді. Біздің ауылдың тұрғындары да Ұлы Отан соғысына қатысқан, көбі кетіп, оралмаған.

Біз ауылдастардың Ұлы Отан соғысына қатысқаны туралы мәлімет жинауды сонау 2002 жылдан бастаған болатынбыз. Мектепте майдандағы жауынгерлер мен қаза тапқан жерлестер туралы мәліметтер жинау үшін мектеп оқушыларының санынан тұратын іздеу тобы құрылды. Балалар ауыл тұрғындарына,  қарияларға барып, материалдар жинады: майдандағы фотосуреттер, хаттар, ауруханалардан алынған анықтамалар. Ол кезде сол соғыс жылдарының көптеген куәгерлері тірі еді, орасан зор көмек көрсетілді.

Іздестіру жұмыстары жыл бойы жалғасып, 2003 жылдың сәуір айында барлық материалдар қайта өңделіп, жинақ түрінде ұсынылды немесе біз оны «Есте сақату кітабы» деп атаған едік. Бұл кітапта бірегей материал бар: соғыстан кеткен және оралмаған жауынгерлер туралы мәліметтер, майдангерлер туралы деректер, майдандағы фотосуреттер, хаттар, тыл еңбеккерлерінің естеліктері. «Естелік кітабын» құрастыруда мына кісілер жұмыс істеді:  мектебінің директоры Пожар Владимир Филиппович, тәрбие ісі жөніндегі орынбасар  Валентина Владимировна Савинова, тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары, тобының жетекшісі Полунина Оксана Викторовна, редакциялаумен Жиляева Татьяна Александровна. Ольга Васильевна Мыхликова ақпарат материалды компьютерлік өңдеумен айналысты, іздестіру тобы – бұл орта және жоғары сынып белсеңді оқушылары : Елена Кисурина, Любовь Владыкина, Светлана Фунтикова, Светлана Дробышева, Надежда Курушпаева, Надежда Концибер, Ирина Концибер және көптеген басқалар.

Осы материалмен облыстық «Ұлыларға тағзым сол жылдар» байқауына қатысып, 2-орынға ие болдық. Бұл біздің жұмысымыздың соңы емес.

2013 жылы кітаптың жалғасы ретінде тұсаукесер өтті, оған біз барлық майдангерлердің фотосуреттері мен олардың майдандағы ерен еңбектерін енгіздік. Осы жұмысымызбен облыстық байқауға да қатысып, 1-орынға ие болдық. Презентациямен жұмыс істеді: компьютерлік өңдеу  – Шмидт Юлия Анатольевна, материалды жинау және өңдеу – Полунина Оксана Викторовна.

Қазіргі уақытта құпиялылығына байланысты зерттеушілерден жасырылған мұрағат құжаттарымен жұмыс істеудің жаңа мүмкіндіктері пайда болды. Қазір Интернетте майданда қаза тапқан жауынгерлердің тағдыры, наградалар тізімі мен майданда сіңірген еңбегі туралы ақпаратты қамтитын мұрағат құжаттары кез келген пайдаланушыға ашылатын сайттар бар.

Бұл естелік кітабы бойынша жұмысты қайта бастау болды.

Есте сақтау кітабымыздың аясын кеңейтіп, «Есімізде, мақтан тұтамыз!!!» атты екінші жинақты (толықтыруларымен) құрастырдық.

Біздің соғыс және соғыстан кейінгі кезең адамдарының естелік кітабы. Олардың еңбектері мен күресі ұрпақ жадында мәңгілік болсын!

Орыс тілінде кітап оқы