Навои ақын: «Кітап – даналығы үшін ақысын талап етпейтін алтын қазына» десе, ұлы Абай: «Білімнің көркі кітапта, түсіну үшін кітап оқудан жалықпа» деп жазған. Осындай әдемі сөздер кітап оқу – адам дамуының басты факторы екендігінің дәлелі. Президент Қ.Тоқаев соңғы кездері адамдардың аз кітап оқып, сонымен бірге рухани дамудың қайнар көзін жоғалтып жатқанына назар аударды.

Мектебімізде оқу сауаттылығын арттыру мәселесі «Оқитын мектеп – оқитын ұлт» жобасы аясында 2018 жылдан бері қолға алынуда. Мұғалімнің жобасы бойынша балалармен сынып жетекшілері мен мектеп кітапханашысы жұмыс жасайды. Осы бағыттағы түрлі сайыстарда оқушылар жүлделі орындарға ие болды. Мектеп дәлізінде тұрақты жұмыс істейтін Буккроссинг кітап сөресі, 1-4-сыныптар аралығында әр сыныпта жеке «Оқу сөрелері» бар. «Кітапхана сабақтары», «Оқы және басқаларға қалдыр!» іс-шаралары өткізілуде. Мектеп оқушыларын көркем шығармаларды оқуға баулу мақсатында «Бірге оқимыз» атты 15 минуттық білім беру жобасы қолға алынып, оған 1-11 сынып оқушыларының барлығы қатысады. Мектепте «Ең көп оқитын сынып» байқауы өткізіледі. Байқаудың мақсаты – кітап оқуға, кітапқа деген сүйіспеншілікті ояту, мектеп оқушыларының танымдық белсенділігін дамыту, ең көп кітап оқитын сыныптарды анықтау және ынталандыру. Ең көп оқитын сыныпқа, ең көп оқитын оқушыларға, сондай-ақ байқауға белсене қатысқан мұғалімдерге сертификаттар мен дипломдар беріледі. Көптеген балаларымыз аудандық, облыстық байқауларда Абайдың және басқа да ақындардың өлеңдерін жатқа айту, «Қара сөздерден» үзінді оқу, шығармашылық бейнероликтер дайындау, эссе байқауларында жүлделі орындарды иеленіп жүр.

2022-2023 оқу жылында «Оқу мектебі» жобасы аясында жылжымалы кітапхана ұйымдастырылды. Мұнда 5-11 сынып оқушылары мектеп бағдарламасында оқытылатын шығармалармен электронды түрде таныса алады. «Оқу мектебі» жобасын кеңінен насихаттау, пікір алмасу мақсатында жоба аясында атқарылып жатқан жұмыстар мен іс-шаралар мектептің Instagram парақшасында үздіксіз жариялануда.

Жоба жоғары мәдениетті тәрбиелеуге бағытталған.

«Кітап оқуға деген қызығушылық, кітап арқылы дүниені тану балалардың бойында мектеп қабырғасынан бастап қалыптасуы керек, ал кітапхана осы қызық дүниеге жол сілтеуші... болуы керек».

Сондай-ақ біздің мектепте сағат 8.00-ден бастап балалар да, ересектер де кітапханаға жүгіреді, оларды кітапханашы Фунтикова Валентина Леонидовна күтіп алады. Балалар білім әлеміндегі жаңа оқиғалар үшін «кітап үйіне» келгенді ұнатады. Бейсенбіде әркім оқыған кітаптарымен бөліскенді ұнатады. Біреу сүйікті кейіпкерлері туралы айтады, ал біреу суреттерде, кроссвордтарда және әріптерде өз әсерлерін түсінеді. Мысалы, 6-сынып оқушылары Виталий Бьянкидің 1-тоқсандағы жұмыстарымен танысуға тырысты. Балалар дауыстап, өз бетінше оқиды, әр оқыған әңгімеден кейін сурет салып, жұмбақ, сұрақтар құрастырды.

Қанша кітап оқығаның маңызды емес, оны жан-тәнімен, саналы түрде оқығаның маңызды.

Мақаланы дайындағандар  мектептің кітапханашысы Фунтикова В.Л. және орыс тілі мұғалімі Максутова Б.М.